Seriale coreene & KPOP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


welcome to the kdrama and kpop forum!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» Condica de prezenta
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeTue Sep 05, 2023 12:07 pm by HURREM

» ceva super!
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 4:06 am by HURREM

» Neata:))
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:57 am by HURREM

» Za lumeee!
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:55 am by HURREM

» here!!
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:54 am by HURREM

» cap albastru
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:53 am by HURREM

» Aim Speșiăăăăăl!
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:52 am by HURREM

» hello!
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:52 am by HURREM

» Nemesis se prezintă
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:51 am by HURREM

Top posters
Lee Sue
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
Malitta E. Nightingale
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
RHM Tattoo
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
saga moon
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
Invader Lamu
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
Valla Alucard
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
,•’`*Tick Tock,•’♥`
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
(⊙)(⊙)
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
HURREM
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
Zsoltan
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_lcapPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Voting_barPrezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Vote_rcap 
vizitatori
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Percent_0
Top posting users this month
No user

 

 Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase

Go down 
AuthorMessage
Lee Sue
Prințesă
Prințesă
Lee Sue


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 2381
Puncte : 2686
Reputatie : 1
Localizare Localizare : Baia Mare
Stare de spirit Stare de spirit : (✪ω✪)

Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Empty
PostSubject: Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase    Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase   Icon_minitimeTue Dec 08, 2015 9:47 pm

Pietrele pretioase si semipretioase sunt minerale cu o estetica deosebita, care in urma unor procese elaborate de taiere si polisare, sunt utilizate pentru infrumusetarea bijuteriilor.

Clasificarea traditionala intre pietre pretioase si semipretioase a aparut pentru prima oara in Grecia Antica, fiind adoptata apoi si de alte culturi. Astazi, pietre pretioase sunt considerate diamantul, rubinul, safirul si smaraldul, in timp ce celelalte sunt semipretioase, dar aceasta este o distinctie nestiintifica si reflecta in special raritatea nestematelor si duritatea (in functie de pozitia pe Scala Mohs). Expertii, in schimb, clasifica gemele in functie de compozitia chimica, sistemul de cristalizare si mediul in care s-au format. Gemele sunt caracterizate de indexul de refractie, dispersia luminii, duritate, clivaj, diaclaza si luciu.

Culoarea este un element important de diferentiere a nestematelor, prin intensitatea culorii sau efectele optice. Astfel, alexandritul, de exemplu, are culoarea verde pe timpul zilei si rosu purpuriu noaptea, labdradoritul incanta privirea prin efectul de irizatie (un joc de lumini datorat refractarii luminii), iar turmalina prezinta doua sau trei culori in aceeasi gema, cea mai intalnita combinatie fiind cea de roz cu verde.

De asemenea, bijuteriile pot fi infrumusetate folosind ornamente de natura organica, iar din aceasta categorie enumeram perla, sideful, coralul, chihlimbarul, s.a.
Back to top Go down
http://japanandkorea.wikiforum.net/
 
Prezentarea pietrelor pretioase si semipretioase
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Seriale coreene & KPOP :: Off topic :: Fan art! :: Curiozitati-
Jump to: